"Play with Glass" – European Glass Festival in Wrocław – 18.10.2019 – 10.11.2019


Wystawa główna Festiwalu – Piękny i Bestia – kurator: Anita Bialic 

Wrocław – 21.10.2019 – 10.11.2019 – Wrocław Dworzec Główny – Sala Sesyjna – ul. Piłsudskiego 105
Legnica – 19.12.2019 – 01.02.2020 – Galeria Sztuki w Legnicy – Plac Katedralny 1
Łódź – 06.02.2020 – 07.03.2020 – Galeria Miejska – Galeria Re:Medium – ul. Piotrkowska 113
Jelenia Góra – 14.03.2020 – 10.05.2020 – Muzeum Karkonoskie – ul. Matejki 28

Tamás Ábel – Węgry; Simone Crestani – Włochy; Merle Kannus – Estonia; Alison Lowry – Irlandia; Alena Matĕjka – Czechy; Joanna Manousis – UK; Richard Meitner – USA / Holandia; Artis Nimanis – Łotwa; Yoshiko Okada – Japonia / Francja; Tanja Pak – Słowenia; Nataliya Vladychko – Ukraina / Holandiia; Lars Widenfalk – Szwecja; Iwona Demko, Dąbrówka Ida Huk, Antonina Joszczuk, Marzena Krzemińska-Baluch – Polska


PROGRAM

18.10.2019 – piątek
18.00 – otwarcie wystawy Polskie Szkło Artystyczne. 1949 – 2019. Mistrzowie – Legnica – Galeria Sztuki w Legnicy – Galeria RING, Rynek 12
Stanisław Borowski; Jerzy Chodurski; Małgorzata Dajewska; Jan Drost; Pati Dubiel; Zbigniew Horbowy; Ludwik Kiczura; Marzena Krzemińska-Baluch; Kazimierz Pawlak; Sebastian Pietkiewicz; Aleksander Puchała; Monika Rubaniuk; Wszewłod Sarnecki; Jerzy Słuczan-Orkusz; Henryk Albin Tomaszewski; Eryka Trzewik-Drost; Regina Włodarczyk-Puchała; Czesław Zuber
wystawa czynna: 18.10.2019 – 16.11.2019

19.10.2019 – sobota
18.00 – 20.00 – otwarcie wystawy Zbliżenie na SZKŁO – Pod Ciśnieniem, ul. Sudecka 96
Maria Bednarczyk; Joanna Bujak; Klaudia Dobek; Natalia Dzidowska; Katarzyna Gemborys; Sebastian Janicki; Natalia Komorowska; Aleksandra Kujawska; Joanna Kamila Kwiecień; Jakub Kwarciński; Julia Lashina; Petra Molnárová; Kamila Mróz; Joanna Muzyka; Jagoda Nowak-Bieganowska; Katarína Pozorová; Max Reroń; Adam Włodarczyk
wystawa czynna: 19.10.2019 – 30.10.2019, poniedziałek – niedziela: 15.00 – 19.00

20.10.2019 – niedziela
9.00 – 20.00Szklany Piknik dla zaproszonych dziennikarzy, artystów biorących udział w wystawach, przedstawicieli galerii oraz instytucji uczestniczących w realizacji programu Festiwalu: Legnica – zwiedzanie wystawy Polskie Szkło Artystyczne. 1949 – 2019. Mistrzowie w Galerii Sztuki w Legnicy; Jelenia Góra – wizyta w Muzeum Karkonoskim posiadającym największą w Polsce kolekcję szkła historycznego i współczesnego; Tomaszów Bolesławiecki – zwiedzanie Studia Borowski i spotkanie ze światowej sławy artystą szkła Stanisławem Borowskim, posiadaczem tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

21.10.2019 – poniedziałek
10.00 – 11.00 – zwiedzanie pracowni Katedry Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk
Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
11.00 – 16.00 – seminarium pt. Szkło we współczesnej sztuce – Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności – Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, ul. Traugutta 19/21
13.00 – 13.30 – przerwa kawowa / otwarcie wystawy Prześwietlenie – Magdalena Wodarczyk – Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności – ASP we Wrocławiu, ul. Traugutta 19/21
16.00 – 17.00 – lunch – dla gości Festiwalu
18.00 – otwarcie WYSTAWY GŁÓWNEJ FESTIWALU – Piękny i Bestia / Beauty and His Beast – Dworzec Wrocław Główny, Sala Sesyjna, I piętro, ul. Piłsudskiego 105
wystawa czynna: 22.10.2019 – 10.11.2019, wtorek – piątek, niedziela: 12.00 – 19.00; sobota: 10.00 – 19.00
20.00 – DEBIUT FESTIWALU – otwarcie wystawy Bubbles – Kristína Ligačová – Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1
wystawa czynna: 20.10.2019 – 09.11.2019

22.10.2019 – wtorek
11.00 – 13.30 – wizyta w Pałacu Królewskim – Muzeum Historyczne we Wrocławiu – dla gości Festiwalu
15.00 – 16.00 – prezentacja obiektu multimedialnego Venice Funeral Boat – Beata Stankiewicz-Szczerbik / wykład autorski o witrażach z oprowadzaniem po kościele – Kościół Rektorialny Św. Macieja, Plac Nankiera 17a
16.00 – 17.00 – otwarcie wystawy BETWIXT – Brent Cole – Galeria MOYA, ul. Księcia Witolda 2
wystawa czynna: 22.10.2019 – 03.11.2019
17.00 – 19.00 – Galeria BB / ART and PRINTS GALLERY / Galeria Tętno / Galeria Versus – ul. Jatki
Best Served Gold / Złoto najwyższej próby – Krista Israel – Galeria BB
wystawa czynna: 22.10.2019 – 10.11.2019
Bukiety ślubne – Maria Gogola – ART and PRINTS GALLERY
wystawa czynna: 22.10.2019 – 10.11.2019
Szarpane i Pogięte – Piotr Stramski – Galeria Tętno
wystawa czynna: 22.10.2019 – 10.11.2019
Modus Operandi – Pati Dubiel – Galeria Versus
wystawa czynna: 22.10.2019 – 10.11.2019
19.00 – 20.00 – otwarcie wystawy Florentine Syndrome / Syndrom florencki – Bracia de la Torre – Galeria SIC! BWA Wrocław,
Plac Kościuszki 9–10 – partner wystawy: Gent Glass
wystawa czynna: 22.10.2019 – 07.12.2019
20.00 – 21.00 – otwarcie wystawy Przytulanki – Marta Wojciechowska – Galeria Vivid, Plac Kościuszki 4
wystawa czynna: 22.10.2019 – 10.11.2019

23.10.2019 – środa
11.00 – 14.00 – wizyta w Hali Stulecia – Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO – Ostrów Tumski – Wyspa Słodowa – dla gości Festiwalu
15.00 – 16.00 – wizyta w Galerii Tomasza Urbanowicza – Archiglass, ul. Pasterska 3a
17.00 – 18.00spotkanie z Braćmi de la Torre – Galeria SIC! BWA Wrocław, Plac Kościuszki 9–10
18.00 – 19.00 – otwarcie wystawy Między światłem a cieniem – Ryszard Więckowski – Mia ART GALLERY,
Plac Solny 11
wystawa czynna: 23.10.2019 – 03.11.2019
19.00 – 20.00 – otwarcie wystawy In-Sight – Mikuláš Starý – Galeria TYC ART, ul. Ruska 46 a 
wystawa czynna: 23.10.2019 – 03.11.2019

24.10.2019 – czwartek
12.00 – 16.00 – warsztaty szklarskie – galerie na Jatkach, pracownie artystów – zapisy: jatki@galeriabb.com

25.10.2019 – piątek
15.00 – 18.00 – zwiedzanie z przewodnikiem wystaw prezentujących współczesne szkło, zorganizowanych w ramach Play with Glass – European Glass Festival 2019 – zbiórka: Sala Sesyjna, I piętro – na wystawie Piękny i Bestia

26.10.2019 – szklana sobota
12.00 – 14.00 – wycieczka „Szklanym Szlakiem Wrocław Stare Miasto” – prowadzenie: Tomasz Urbanowicz – zbiórka na Jatkach przy Galerii BB
12.00 – 18.00 – spotkania z artystami w galeriach, pracowniach i w Sali Sesyjnej
16.00 – 18.00 – warsztaty z technik szklarskich dla pasażerów czekających na pociąg na Dworcu Wrocław Główny – prowadzenie: Anna Gałuszka – hol przed Salą Sesyjną, I piętro, ul. Piłsudskiego 105

Konkurs SZKLANA WITRYNA dla studentów Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na zaprojektowanie i wykonanie witryny sklepowej podczas trwania Festiwalu. Jak co roku, rektor ASP we Wrocławiu, profesor Piotr Kielan, wybierze najciekawsze i najbardziej oryginalne jego zdaniem okno wystawowe. Ufundowaną przez siebie nagrodę wręczy 20.10.2019 podczas wernisażu wystawy Piękny i Bestia – Dworzec Wrocław Główny, Sala Sesyjna, I piętro, ul. Piłsudskiego 105

SZKŁO W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ WROCŁAWIA
Inwentaryzacja obiektów szklanej architektury Wrocławia i wytyczenie kolejnego szklanego szlaku